banner51
19 Ağustos 2019 Pazartesi

13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI, Kutlu olsun!...

13 Mayıs 2019, 18:43
13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI, Kutlu olsun!...
İbrahim Uysal
Bir şey neden bayram olur. Toplumun genel kabulu ve sevincinin pekiştirilmesi, birlik ve beraberliğinin sağlamlaştırılması için. O yüzden, Dilde ki sorun, bugünün sorunu Türk Dili Türkçe değildir. Onu konuşmaktan bir sbeple kaçanların sorunudur. Geçmişte arap-fars hegamonyası, bu gün de batı dilerine olan güya entellektüel bakış.

--"Seslenir bana 'ova'm, 'dağ'ım,

Nere gitsem bulur beni arınmış.

Bir çağ ki akar ötelere,

Bir ak... ki yüce atalar, bir al... ki yüce oğullar,

TÜRKÇEM BENİM, SES BAYRAĞIM!.."
  Fazıl Hüsnü DAĞLARCA
 


--Türkler, orta Asya steplerinden çıktıktan sonra, Anadolu'nun Toros yaylalarına kadar gelirler. Oba, otağ kurarlar. Yerleşirler uçsuz bucaksız yaylalara ve ovalara. 

--Bağdat merkezli, Büyük Selçuklu Devletinin Parçalanıp dağılmasından sonra kurulan, 13.yy'da Anadolu'da kurulan Selçuklu Devleti'inin Devlet dili Arapça, Edebi Dili Farsça ve halkın gündelik yaşamında kullandığı dil de TÜRKÇE idi. 

--Konya'ya yerleşen Karamanoğlu Mehmet Bey, bütün Türkmen Boylarını etrafında toplamayı başarmıştır. Ancak, devlet, edebiyat ve halkın arasında kullanılan bu farklı diler, ortak bir amaca yönelmeyi zorlaştırıyor ve birliği zedeliyordu. 

--Bunu fark eden Karamanoğlu Mehmet bey, 13.Mayıs 1277'de "Türk'üz, öyleyse Türkçe konuşmamız gerekir. ... Bugünden sonra hiç kimse, Saray'da, divan'da, Meclisler de ve Seyran'da, Türk Dilinden başka dil kullanmaya!.." diyerek bir FERMAN yayınlayarak, DİL BİRLİĞİNİ SAĞLAMIŞTIR. 

--Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra ki,Türk dilinin gelişmesinin önünde ki ilk engel, 3 Mart 1924 yılında kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabulu ile kaldırlmıştır.. ikinci büyük gelişme de 12 Temmuz 1932’de Gazi Mustafa Kemal’in isteği üzerine Sâmih Rifat başkanlığında Ruşen Eşref (Ünaydın), Celâl Sahir (Erozan) ve Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) tarafından Türk Dili Tetkik Cemiyeti kuruldu. Atatürk'ün giderlerini mirasından karşılanmasını vasiyet ettiği bu dernek, ne hikmet ise, Atatürk'ün adını dillerinden düşürmeyen 12.EYLÜL DARBECİ PAŞALARINCA kapatılmış, sonra da yine giderleri aynı şeklide karşılanmak üzere Türk Dil Kurumu olarak bir yapı oluşturulmuştur. 

--Dünya'da en yaygın kullanılan diller arasında 5'inci sırada, Ana diller arasında da, 3'üncü sırada kullanılan Türkçeyi, dünya'da 400 milyon kişi kullanmaktadır. 

--Türk Devletlerinde, 742 yıldır resmi dil olarak kullanılan TÜRKÇENİN, -DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN!..

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
ARŞİV