banner51
21 Eylül 2019 Cumartesi

AGC Başkanı Yeni’den Şah-ı Merdan ziyareti

Şah-ı Merdan Derneği’ne iade-i ziyarette bulunan AGC Başkanı Mevlüt Yeni toplumsal barış mesajı verdi.

15 Mart 2016 Salı 15:59
AGC Başkanı Yeni’den Şah-ı Merdan ziyareti

 Son zamanlarda gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel etkinliklerle adından sıkça bahsettiren Alevi  örgütlenmesi Şah-ı Merdan Derneği, bu kez Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Fabrikalar mahallesindeki dernek binasında gerçekleşen iadei ziyarette AGC Başkanı Mevlüt Yeni, ilk kez bir Alevi derneğinin davetlisi olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Barış içinde yaşam için hoşgörü

Ziyaretin anlam ve önemi üzerine dernek üyelerine hitap eden AGC Başkanı Mevlüt Yeni, Ankara Kızılay’da onlarca yurttaşın ölümüne neden olan bombalı saldırı nedeniyle üzüntülü olduklarını bildirdi. Zor bir dönemden geçen Türkiye’nin kurtuluşunun etnik kimlik, dil, din ve kültür farklılıklarını çağdaş demokrasi şemsiye altından toplayabilmesinden geçtiğini vurgulayan AGC Başkanı Yeni, “Bu anlamda Şah-ı Merdan Derneği’nin toplumun çok değişik katmanlarıyla olan başarılı iletişimini takdir ediyorum. Hacı Bektaş Veli’nin ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ sözüyle ortaya koyduğu yaşam felsefesini hayata geçirmeye en çok bu dönemde ihtiyacımız var. Aleviliği biliyoruz, tanıyoruz ama bunu dışa açacak olan, doğru tanıtacak olan da bu tür derneklerdir. Ben ilk kez bir Alevi örgütünde davetli olarak bulunuyorum. Bu da Şah-ı Merdan sayesinde oldu. Bundan memnuniyet duyuyorum. Barış içinde yaşamamızın yolu hoşgörüden geçiyor” dedi. 

AGC Başkanı Yeni, ‘onursal üye’ oldu

Anadolu’nun engin bir hoş görü kültürüyle yoğrulduğunu, bunu da Hacı Bektaş Veli’ye, Yunus Emre’ye, Mevlana’ya ve Abdal Musa’ya borçlu olduklarını dile getiren Şah-ı Merdan Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, amaçlarının Alevi kültürüyle diğer inanç mensuplarını “önce insan” diyen ortak paydada buluşturmak olduğunu söyledi.  Kuruldukları günden bu yana eğitim faaliyetleri, sosyal ve kültürel etkinliklerle Alevi’lerin gerçek dünyasını bütün toplum katmanlarına doğru bir şekilde anlatmaya çalıştıklarını belirten Yıldız, şunları söyledi: “ Türkiye’nin toplumsal barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde, umarım bir nebze olsun katkıda bulunuruz.”  

Ziyaret sonunda AGC Başkanı Mevlüt Yeni ve konuklardan işkadını Sibel Gezen, form doldurarak Şah-ı Merdan Derneği’ne onursal üye oldular.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV