banner51
19 Ekim 2019 Cumartesi

8 EKİM 2019 KANAL ANTALYA ANA HABER

ASAM'DA Kerkük konuşuldu

Dr. Adnan Kerküklü, Irak Türkmenlerinin geçmişten günümüze kadar Irak Türklerinin durumu ve bölgedeki diğer gelişmeleri anlattı.

24 Mart 2016 Perşembe 19:11
ASAM'DA Kerkük konuşuldu
 Antalya’nın bilinen fikir derneklerinden ASAM’ da bu hafta Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Antalya Başkanı Dr. Adnan Kerküklü, Irak Türkmenlerinin geçmişten günümüze kadar Irak Türklerinin durumu ve bölgedeki diğer gelişmeleri anlattı.

Selçuklu devletinin 76 yıl hüküm sürdüğünü, daha sonra Atabeyliklerin kurulduğunu, sırasıyla İlhanlılar, Karakoyunlular ve Akkoyunlular hükmetmiş ve 400 yıl kadar uzun bir süre Osmanlı toprağı olduğunu anlatan Adnan Kerküklü, “Bu bölgede Türklerin aleyhindeki bütün faaliyetlerin arkasında İngilizler olmuştur” dedi.

Hedefte olma sebebimiz, petrol bölgesinde doğmuş olmamız.

Saddam Hüseyin dönemindeki Araplaştırma politikalarıyla nüfus kayıpları yaşandığını, Saddam’ın Kerkük içinde Arapları ve Kürtlerin yerleştiği altyapısı olmayan suni mahalleler kurdurduğunu ve Türkmenlerin bölgelerinde zorla tahliye işlemleri yapıldığını anlattı. “ABD işgali sırasında birçok şehit verdik, bombalar üzerimize yağdı, Arap ve Kürt mahallelerinden ölen olmadı. Bizim üzerimizdeki baskının tek sebebi, petrol bölgelerinde doğup yaşıyor olmamızdır. İşgal güçlerinin desteğiyle 700 bin Kürt yerleşmiştir.” Dedi.  “Amerika, İran ve İngiltere’nin operasyonuyla, Basra’dan Bağdat’a kadar zayiat vermeden ele geçirdiler” diyerek Türkmenlerin direncinin kırıldığını ve sonrasında İŞİD'İN faaliyetlerine maruz kaldıklarını anlatarak, İŞİD hareketinin Pakistanlı bir örgütün uzantısı olduğunu anlattı.

Lozan anlaşmasına göre 25 yıl petrol alımı karşılığında Musul ve Kerkük’ün bırakıldığını fakat Türkiye’nin ancak 2 yıl petrol alabildiğini anlattı. Günümüzde de sıcak denizlere ulaşma politikası sürdürüldüğünü ve aynı zamanda yeni boru hatlarını devreye sokmak için çalıştıklarını söyledi. Türkiye’deki boru hatlarının yabancı ülkeleri rahatsız ettiğini söyledi. “Arap baharı sınırları değiştirme hareketidir” diyen Adnan Kerküklü, yapılan faaliyetlerin Türkiye’yi ekonomik olarak zayıflatacağını ve İsrail’in de içinde olduğu yeni ekonomilerin oluşacağını iddia etti.   

Neden Kerkük;                                                                     

“Dünya petrol rezervlerinin % 70 i bu bölgede. Henüz açılıp işlenmemiş % 40 rezerv var” diyen Dr Kerküklü, İsrail’in de içinde olduğu güçlerin, petrolü kontrol ederek ekonomik güçlerini arttırmak istediklerini ve tek engelin Irak Türkmenleri olarak kendilerinin olduğunu söyledi. “Son dönemlerde ABD, bölgedeki güçlerin çatışmasına fazla müdahil olmamaktadır. Türkiye Irak'taki farklı etnik grupları ve Ortadoğu'yu tekrar bir araya getirebilecek olan tek ülke Türkiye'dir,” dedi.

Toplantı sonrası, ASAM başkanı Ahmet Çiçek katılımcılara teşekkür ederek, kısa bir kapanış konuşması yaptı.

Cengiz Savaşeri /Antalya

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV