banner51
17 Eylül 2019 Salı

ASAM'da Terör ve Bölücülük konuşuldu

ASAM Derneğinin Salı konuğu Araştırmacı yazar Tuncer Günay'dı.

17 Mart 2016 Perşembe 18:50
ASAM'da Terör ve Bölücülük konuşuldu
 Anadolu Ekonomik Sosyal Siyasal Stratejik Araştırmalar Derneğinin (ASAM) Salı  konuğu Araştırmacı yazar Tuncer GÜNAY dı. Şemdin Sakık anlatıyor, Kan baronlarıyla müzakere, Şiddetin Sefaleti, Provakosyon Mühendisliği, Misyonerlik faaliyetleri gibi 18 eseri bulunan Tuncer GÜNAY Terör Bölücülük ve PKK ile ilgili önemli tespitler yaptı.

          Toplantının açılış konuşmasını ASAM başkanı Ahmet ÇİÇEK yaptı. ÇİÇEK; önce terörü kınayıp, Terörde ölen şehitlerimize rahmet dileyerek, Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Türk milleti ve devleti bu badireyi atlatacaktır. Yeterki gerekenleri yapsın. Kararlı olsun dedi. Çözüm sürecinde bariz yanlışlar yapıldığını, sanki PKK nın tanınmamış gibi hareket edildiğini söyleyerek “Kandildeki Karayılan, Meclisteki Demirtaş, İmralıdaki Öcalan hepsi aynı sestir. Hepsi teröristtir. Dokunulmazlıklar hemen kaldırılmalıdır. İdam cezası geri getirilmelidir. Teröre ve PKK ya destek veren en ağır ceza ile cezalandırılmalı ve tüm kamu haklarından mahrum bırakılmalıdır. Kürtler bizim kardeşimizdir. Kürtler ve PKK da ayrı tutulmalı, sağduyulu devletine bağlı Kürt kardeşlerimize devlet şevkatli elini uzatmalıdır. Yani MAZLUMA UMUT ZALİME KORKU Ayrıca devletine bağlı Kürt aydınlarından, sanatçılarından Teröre karşı açıklamalar bekliyoruz dedi.

            Araştırmacı Yazar Tuncer GÜNAY konuşmasında; önce Türkiye deki bölücülük faaliyetlerinin ve PKK nın tarihine değinerek, kürt sorunu diye önümüze getirilen sorunda yayılmacı ve sömürgeci  emperyalist güçlerin etkisine vurgu yaparak, Bin yıldır Kürtlerle beraber yaşadıklarını, aralarında din ve mezhep birliği olduğunu, kız alıp kız verdiklerini, tarihteki bir çok savaşta beraber savaştıklarını, Ermenilere karşı beraber mücadele ettiklerini ifade ederek yıllar süren dış güçlerinde etkisiyle bir kürt sorunu, Kürtçülük sorunu yaratılmaya çalışıldığını söyleyerek, dış güçlerin etkisiyle ilk kürt ayaklanması 1806 Babanzede Apdurrahman Paşa, 28. İnci ayaklanma Şeyh Sait ayaklanmasıdır diyerek, tüm isyanlardaki zamanlamaya dikkat çekti. zamanlamalar manidar deyip, yıllar süren dış destek ten bahsetti.  GÜNAY; Dersim isyanını ayrı tutmak lazım. Dersim isyanı bir zaza isyanıdır. Dedi.  Anadolu ya Kürtçülük tarikatı Kahire den geldi (Bedirhan hareketi), Bu hareket yani Kürtçülük hareketi 1965 den sonra tamamen marksist bir yapılanmaya büründü. Doğu Devrimci kültür ocakları işin mayasını teşkil etti. 1978 yılında Lice Fis köyünde Öcalanın da katılımıyla çoğu Tunceli öğretmen lisesi çıkışlı 70-80 kişilik komünist Kürtçü grup PKK yı kurdu. 1980 ihtilalinde sayıları 450-500 kişiydi. (300 öğretmen)  Bu süreçlerde Öcalan ın uluslararası dış bağlantılı bir takım gizli örgütlerle bağlantılarını görüyoruz. 1980 ihtilalinde PKK Öcalan başta olmak üzere merkez komite üyelerinin ihtilal olmadan önce yurt dışına kaçmalarına dikkat çekti. Ve arkasından Öcalan ın Suriye muhaberatla irtibata geçerek Şama yerleştiğine dikkat çekti.   Öcalan bir marksisttir dedi.  GÜNAY;  Bu arada 1970 li yıllardaki (FKÖ) Filistin Kurtuluş Örgütü nünde terör sürecine olumsuz manada ciddi bir katkısı vardır. FKÖ utanç bir örgüttür. Vatan düşmanı teröristler bu örgüt tarafından eğitilmiştir. Dedi.

           Tuncer GÜNAY konuşmasında,  Örgüt 1984 te ilk silahlı eylemine başlamıştır. Yani bu tarih son Marksist Kürtçülük ayaklanmasının başlangıç tarihidir ve halen devam etmektedir. 1984 den 10.Eylül.2012 ye kadarki bilanço çok ağır olmuştur. Bu süreçte şehit edilen asker 5050, Polis 423, köy korucusu 1486, gazeteci memur vs 185,  sivil vatandaş 6790 dır. Yaralılar hakeza. Aynı süreçte öldürülen PKK lı sayısı 35-40 bin civarındadır. Örgütün kayıplarının da 25 bin civarında olduğu bilinmektedir. Bu rakamlar göstermektedir ki PKK ile mücadelede Kurtuluş savaşından daha fazla şehit vermişiz. (Genel kurmay kayıtları kurtuluş savaşı şehit sayısı:10.885, Kore savaşı:731, Kıbrıs harekatı:486)

           Tuncer GÜNAY; Çözüm sürecine kadar olan süreçte PKK ile ciddi mücadeleler yaşanmış, PKK silahlı güç olarak ciddi manada etkisiz hale getirilmiştir. Fakat çözüm sürecinde ciddi yanlışlar  yapılmıştır. Uyarılar dikkate alınmamıştır. PKK çözüm sürecindeki devlet tarafından verilen hakları kendisi tarafından verilen silahlı mücadeledeki kazanılan haklar olarak kürt halkına sunmuş ve bölgedeki 4-5 milyon kürt kardeşimizi HDP nin yanına çekmiştir. Halbuki gerçek bu değildir. OHAL kaldırılmıştır. Geldiğimiz noktada bölgede sıkıyönetim ilan edilmelidir. Güvenlik güçleri tarafından istenilen operasyon izinleri bazı  Vali ve Kaymakamlar tarafından verilmemiştir. Yol kontrolleri kaldırılmış adeta örgütün silah yığınağı yapmasına etken olunmuştur. Esrar eroin kaçakçılığı rahat yapılır hale gelmiştir. Örgüt çözümde samimi olmamış, süreci silahlanma olarak değerlendirilmiştir. Örgüte kararlı bir şekilde silah bıraktırılmamıştır. Hatta eylemlerine kısmen devam etmiştir. Halbuki ilk eylemine en sert şekilde cevap verilmeliydi. Teröristlerin habur girişi vs vicdanları yaralamıştır. Yasal olarak tutuklu olması gereken bazı şahıslar Diyarbakır meydanında eli havaya kaldırılmştır. Yerel yönetimlere aşırı yetkiler içeren yasal düzenlemeler yanlış yapılmıştır. (Bütünşehir yasası gibi) Asker ve polise verilen yetkiler kısılmıştır. Hendekler belediye araçları tarafından kazılmıştır. Yani bir terör örgütüne karşı çözüm sürecinde batılılar ne yaptıysa (Almanya veya İngiltere) aynısı yapılmalıydı. (Almanlar bayder maynof, İngilizler İRA)  Kısaca PKK çözüm sürecini toparlanma ve Silahlanma süreci olarak değerlendirmiş ve Türkiye Cumhuriyetine ihanete devam etmiştir.

            Tuncer GÜNAY konuşmasında ne yapılmalıdır derseniz, PKK ya karşı başlatılan operasyonlar ara vermeden kararlı bir şekilde devam etmelidir. Milletin tam desteği alınmalıdır. Devlet ihanet edenlere karşı en sert kararlı tutumunu, devletine sadık olanlara karşıda en şevkatli elini göstermelidir. Operasyonlarda oluşan hasarlar en hızlı şekilde giderilmelidir. Bölgede sıkıyönetim ilan edilmelidir. PKK bir ayaklanma provası yapmaktadır. Fakat Kürt kardeşlerimiz PKK ya destek vermemiş ve devletin yanında yer almışlardır. Bu durum sevindiricidir. Fakat Devlet de güvenliği acilen sağlamalıdır. Kürt kökenli vatandaşlarımız, aydınlarımız sanatçılarımız PKK ve Teröre karşı niçin konuşmazlar, açıklamalar yapmazlar. Acilen bu konuda kamu oyu oluşturulmalıdır. PKK dış destekli bir harekettir. Uluslar arası mücadele önemlidir. Derdimiz tüm dünyaya iyi anlatılmalıdır. Bakın kamuoyu çok önemlidir. Niçin millet olarak Ankara da İstanbul da Diyarbakır da teröre karşı 1 milyon kişi toplanıp bir miting yapamıyoruz.  Sonuç olarak Teröre karşı birlik beraberlik içinde olmak önemlidir. Hükümete yapıcı eleştirilerimizi ve önerilerimizi yapalım. Fakat hepimiz millet olarak Teröre ve teröristlere karşı bu savaşa destek olmalıyız, birlik olmalıyız. Diyerek sözünü tamamladı. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV