banner51
17 Eylül 2019 Salı

Aydınlar Ocağında Üniversiteler konuşuldu

Antalya Aydınlar Ocağı'nın Öğretmen Evi'nde verdiği yemekli toplantının onur konuğu, rektör adayı Prof. İbrahim Demir oldu.

08 Mart 2016 Salı 18:39
Aydınlar Ocağında Üniversiteler konuşuldu
 Türkiye’deki Üniversitelerin genel durumu ve eğitimde yapılması gerekenleri açıklayan Prof. İbrahim Demir, 1961 Anayasasına göre Üniversite hocalarının aynı Milletvekilleri gibi adeta dokunulmazlık zırhına büründüğünü söyledi.

Demir: “Böyle bir yapıda kimlerin yükseleceği, kimin öğretim görevlisi olacağı, o dönemlerdeki yönetimlerin insiyatifinde olmuş. Özetle Üniversitelerimiz devleti yönetenlerin, Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünden çıkmış olmuş. İşte yüksek öğretimde geri kalmışlığımızın nedenleri buralardan geliyor” dedi.

Rektör olmak birtakım locaların kontrolünde
Üniversitelerin elde ettiği özerklikten sonra, Üniversitelerimizin her gelen iktidara farklı farklı tutum içine girdiğini, 1982 Anayasasıyla fazla bir şeyin değişmediğini, üniversitelerin halen rektörlerin yönetiminde olduğunu anlattı. “!933 yılından bu yana 2000 li yıllara kadar rektör olabilmeniz için birtakım localarla irtibatınız olması gerekiyordu” diyen Demir, “şu an birçoğu 2006 yılından sonra kurulmuş195 üniversitemiz ver ve toplam 6 milyon öğrencimiz var. Sayı bakımından büyürken kaliteli eğitimde büyümekte sıkıntımız var” dedi.


“Üniversite mezunu sayısından ziyade, kaç tane yüksek lisans veya doktora yapan var sorusunu sormalıyız” şeklindeki cümlesiyle söyleşisine devam eden rektör adayı Prof. İbrahim Demir, dünya ortalamasının çok gerisinde olduğumuzu, Şimdilerde bazı kararlar alındığını, başarılı öğrencilerin önemli üniversitelere girebilmeleri için düzenlemeler yapıldığını, nitelikli öğrencilerin tıp fakültelerine, hukuk fakültelerine veya mühendislik fakültelerine gitmeleri için baraj konduğunu anlattı. “Bu alanlarda eğitim alanların meslek hayatlarında hata yapma şansları yoktur” dedi.


Eğitim sistemini eleştiren Demir, “her bakan değiştiğinde, eğitim sistemimizde de değişiklikler oluyor, Gençlerimizi ezber eğitimden ziyade araştırmaya alıştırıcı eğitimlerle üniversitelere hazırlamalıyız. Eğitim konusunda yaptığımız herhangi bir yanlış, bir neslin kaybına sebep olabilir ” dedi.Dış ülkelere yollanan öğrencilerin, bizim istediğimiz eğitimi almadığını, dış ülkelerin kendi uygun gördüğü eğitimler için öğrenci kabul ettiklerini belirten İbrahim hoca, “harcanan paraların karşılığında, yabancıların kendi verdikleri eğitimi alıyorlar. Üstelik dış ülkelerdeki şartları bilen yetişmiş hocalarımız ülkemize dönmek istemiyorlar. Ülke sevgisini yeterince vermemiz gerekir” dedi.

Üniversitelerin kapılarını kentlilere ve ticaret erbabına, iş adamlarımıza açmalı diyen Demir, e
ğitim alanında kat edilecek çok yoluun olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı. 
    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV