banner51
19 Ağustos 2019 Pazartesi

Boztaş, “Solucan Gübresi, Organik Tarımın Önemli Bir Parçasıdır”

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, İş adamı Tayyar Akın’ı ziyaret etti.

07 Mayıs 2019 Salı 14:53
 Boztaş, “Solucan Gübresi, Organik Tarımın Önemli Bir Parçasıdır”
Organik tarımın önemli parçalarından birinin de solucan gübresi olduğu kaydeden MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, “İnsan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için organik üretimde solucan gübresi de önemli bir parça haline geldi ” dedi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın Karacalar Mahallesinde 5 dönümlük alanda kurduğu modern tesislerde solucan gübresi üretimi gerçekleştiren İş adamı Tayyar Akın’ı ziyaret etti. Başkan Boztaş’a organik ürün yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olan solucan gübresi üretim tesislerini gezdiren Akın, tesis kurulumundan solucan gübresi üretimine ve solucanın gübresinin kullanıldığı sebze ve meyvelerdeki organikliğe kadar birçok konuda bilgi aktardı.

2 yılda 3 milyon solucana ulaştı

İlk üretime 20’şer bin solucan olan 5 ünitede başladığını kaydeden Akın, 2 yılda yaklaşık 3 milyon civarında solucana ulaştıklarını ve bu solucanların ise gübre ürettiğini kaydetti. Akın, Gübreleri 15 kg’lık paketler halinde hazırlayarak satışa sunduklarını belirtti.

Solucan gübresi üretimde verimliği artırıyor

Solucan gübresinin tamamen organik olması ve toprağın verimliliğini arttırması nedeniyle talep gördüğüne dikkat çeken Akın, “Solucan gübresi ekili bütün arazilerde kullanılabiliyor. Organik olan solucan gübresi tarım sektöründe toprak yapısını hiçbir şekilde bozmadan ürün verimliliğini artırıyor. Gübrenin sonsuz faydası var. Her türlü meyve sebze ve ağaçlara verilebilir” dedi.

Solucanlara mama olarak hayvan gübresi çay posası ve meyve atıkları veriliyor

Solucan gübresine mama olarak hayvan gübresinin yanı sıra çay posası ve meyve atıklarını verdiklerini kaydeden Akın, bu atıkları yiyen solucanların bunu gübreye dönüştürdüklerini söyledi. Sıvı solucan gübresine değinen Akın, 10 dekar bir arazide 400 litre suya 1,5 litre sıvı solucan gübresi koyarak damlamayla verebildiğini ve çok fazla fayda sağlandığını ifade etti. Akın, Başkan Boztaş’a ziyaretleri için teşekkür eden Akın, “biz üreticilere yönelik bu tür ziyaretleriniz katkı sağlıyor” dedi.

Ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek için çaba gösteriyoruz

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek için çaba gösterdiklerini belirterek bunlardan birisinin de üretim yapan üyeleri desteklemek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz ay içerisinde üretim yapan üyelere KOBİ danışmanı ile ziyaret ederek devlet destekleri konusunda danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydeden Boztaş, şimdide solucan gübresi üreten üyemizi ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Üretimde, organik tarım çok önemli hale geldi

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte tarım ürünlerinin üretiminde birim alandan yüksek miktarda ve ekonomik ürün alındığı vurgulayan Boztaş, “organik tarım sağlık kriterleri açısından dünyada ve ülkemizde çok önemli hale geldi. İnsan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için solucan gübresi de organik üretimde önemli bir parça haline geldi. Şehrimizin ekonomisine ve organik üretime katkı sağlayan üyemize kurmuş olduğu bu tesislerde başarılar diliyorum” diye konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
ARŞİV