banner51
17 Eylül 2019 Salı

Budak: “Devletin Görevi Çocuklarını Korumak”

Antalya CHP Milletvekili Çetin Osman Budak: Eğitim sistemi parçalandı; boşluğu istismarcılar, ahlaksızlar doldurdu.

25 Mart 2016 Cuma 18:12
Budak: “Devletin Görevi Çocuklarını Korumak”
 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın Karaman’da yaşanan çocuk istismarı ve eğitim sistemiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Yaptığı açıklamada; 

            “Devletin temel görevi; çocuklarını korumak,  eğitmek, aklın ve bilimin rehberliğinde geleceğe hazırlamaktır. Ancakson yıllarda neredeyse bütün alanlarda toplumsal ahlak erozyonu yaşanıyor. Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, öldürme, yaralama, cinsel suçlarda bir patlama yaşanıyor. Bundan da en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Binlerce kadın cinayetlere kurban gitti. 2010-2015 döneminde bir milyonu aşkın çocuk suçun mağduru olmuş. Devletin resmi rakamları söylüyor bunları.

Karaman’da ortaya çıkan iğrenç olay, yozlaşmanın, önlem almamanın, denetim yapmamanın sonucudur. Ama olan çocuklarımıza, ülkenin geleceğini oluyor. CHP olarak bir komisyon kurduk ve mağdur çocuklarla, çocukların aileleriyle görüştük. Bu olayın bilinen geçmişi 2013. Şikayetler oluyor, yer değiştiriliyor, sonra yeniden geliyor. CHP’nin ve kamuoyunun duyarlılığı, olayın üzerinin örtülmesini engelledi. Örtbas çabalarının ardından şimdi, yargılama aşamasına gelindi. O süreci de takip edeceğiz.

Eğitim sistemi AKP’nin dayatmalarıyla 4+4+4 şeklinde parçalandı. Hiçbir altyapısı hazırlanmadan, önlem alınmadan sistem parçalandığı için 8 yıllık eğitim için yapılmış yatılı ilköğretim bölge okulları ve bunların yurtları kullanılamaz hale geldi. İlkokuldan ortaokula geçen çocukların kalacak yerleri yok. Aileler, çocuklarının okumasını istiyor ama ortaokulun olduğu yerde ev tutacak ya da her gün oraya çocuğunu gönderecek gücü yok. Ortaya kontrolsüz, denetimsiz evler çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da sadece seyretti. Sorunun temeli,  hazırlıksız ve plansız şekilde eğitim sisteminin parçalanmasıdır.  Bu boşluğu da istismarcılar,  ahlaksızlar doldurdu.

TBMM’nin de ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için bir adım atması gerekir. TBMM’nin çocuklarımızın eğitimi için, barınması için nitelikli ortamları, güvenli ortamları oluşturması gerekir.  Bu konuda araştırma komisyonu kurulması için CHP olarak önergeler verdik. Dün, çocuk istismarlarının önlenmesi için TBMM’de bir komisyon kurulmasını ilişkin teklif görüşüldü. Üç muhalefet partisi de buna evet dedi ama AKP karşı çıktı.  Kendi düşüncelerine yakın bir vakfın adı geçmesin diye bu önergeyi reddettiler. Bu tutum kabul edilemez. 

Sonra düştükleri hatanın farkına varıp, muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle bir araya gelip komisyon kurulmasını kabul ettiklerini söylediler.  Biz bu komisyonun kurulması, TBMM’nin çocuklar için bir çalışma yapmasının takipçisi olacağız. Sadece bu sorunun değil, yaşananlardan ders çıkartılarak, eğitim sisteminin bütünüyle gözden geçirilmesi gerekiyor. Eğitimdeki tahribatın ortadan kalkması için köklü adımların atılması gerekiyor.” Dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV