banner51
17 Eylül 2019 Salı

Büyükşehir Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor

Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını içimizdeki saatli bombaya benzetti.

17 Mart 2016 Perşembe 15:45
Büyükşehir Halk Sağlığı Toplantıları Devam Ediyor
 Büyükşehir Belediyesi’nin kalp damar hastalıkları bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, aort damarı hastalıklarını içimizdeki saatli bombaya benzetti. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, halk sağlığı toplantıları ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda saniyeler içerisinde ölüme sebep olan kalp damar hastalıkları üzerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Gölbaşı konuşmacı olarak katıldı. Gölbaşı aort damar hastalıklarını saatli bombaya benzeterek aort damar yırtılmaları hakkında Antalyalıları uyardı. Söyleyişi tazında gerçekleşen toplantıya vatandaş yoğun ilgi gösterdi. 

YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT 

Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, kalbin gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atardamara aort denildiğini, bu damarda gelişen problemlerin hayati tehlikeye yol açtığını belirtti. Gölbaşı, aort damar hastalıklarının tüm damarlarda meydana gelebilmekle birlikte en sık aorta (vücudu besleyen ana atardamar) beyin damarlarında, diz atardamarında, barsak ve dalak damarlarında görülebildiğine dikkat çekti. Belirtilerin bulunduğu yere göre farklılık gösterdiğine işaret eden  Gölbaşı “Anevrizmaya hipertansiyon, genetik nedenler, damar sertliği ve aort kapakçığının iki yapraklı olması neden oluyor. Yüksek tansiyon çok önemlidir. Tansiyon hastası iseniz ilaç tedavisi düzgün uygulayıp, yağlı yiyeceklerden uzak durursanız ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz” dedi. 

BÜTÜN ORGANLARI ETKİLER 

İlhan Gölbaşı, ailesinde damar genişlemesi bulunanların ve uzun yıllar sigara içen 60 yaş üstü vatandaşların damar genişlemesi yönünden mutlaka muayene edilmesinin gerektiğini belirterek “Aort damarlarında gelişen problemler bütün organlarımızı yani hayatımızı etkiler.  Aort damarlarındaki balonlaşmalar da toplumda sık görülen bir problemdir. Ama kimse bunu fark edemiyor. Genelde aniden gelişerek balonlaşan damar birden yırtılıyor. Bu şekilde hastaların yüzde 90’ı kaybediliyor. Hastanemize bu şikayetle kaldırılan hastaların yüzde 50’si kaybediliyor. Çok nadir hasta, tesadüfen hastalığın saptanması ile kurtulabiliyor” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, damar yırtılmasının önüne geçmek için vatandaşlara, “Yılda bir kez EKO çektirin, ultrason çektirin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın. Böyle basit bir şeyle ölümcül sonuçların önüne geçilebilir. Bir de bitkisel ilaçlardan uzak durun, tıbbın önerdiği ilaçları kullanın” önerisinde bulundu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV