banner51
21 Eylül 2019 Cumartesi

Davut Çetin işsizlikten kaygılandığını belirtti

ATSO Başkanı Davut Çetin: Antalya'da işsizlikte sıçrama olması önemli kaygılarımızdan birisidir.

24 Mart 2016 Perşembe 12:43
Davut Çetin işsizlikten kaygılandığını belirtti
 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Batı Akdeniz Bölgesinde işsizlik oranındaki artışa ve istihdam kaybına vurgu yaptı. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti;

“TUİK 2015 işgücü verilerine göre Antalya, Isparta ve Burdur’dan oluşan Batı Akdeniz Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 8.3'den yüzde 9.6'ya, tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 10.8'den yüzde 12.1'e yükselmiştir.

Batı Akdeniz’de yaratılan istihdam azaldı

TUİK'e göre bölgemizde 15 yaş üstü nüfus bir yılda yalnızca yüzde 1.2 oranında artmış, 1 milyon 224 bin olan işgücü yalnızca 2 bin kişi artarak 1 milyon 226 bin olmuş, işgücüne katılım oranı da yüzde 56.1'den, yüzde 55.5'e düşmüştür. Buna rağmen bölgemizde bir yıllık dönemde istihdam 1 milyon 122 binden 1 milyon 108 bine gerilemiş, yani istihdam, artmak bir yana, yüzde 1.2 oranında azalmış, bölge ekonomisi net istihdam yaratmamış, net olarak 14 bin kişilik iş kaybı ortaya çıkmıştır.

İşsizlik oranı Türkiye genelinde 0.4, Batı Akdeniz’de 1.3 puan arttı

Türkiye genelinde işsizlik oranı 0.4 puan artışla yüzde 9.9'dan yüzde 10.3'e çıkarken, bölgemizde 1.3 puan artmıştır.

Türkiye genelinde işsizlik oranı artışı 0.4 puan olmasına rağmen, Bursa-Eskişehir, Gaziantep-Kilis, Nevşehir-Aksaray bölgelerinde de 2 puana yakın artışlar dikkat çekicidir. Ankara dışındaki büyük illerde işsizlik oranı 1 puan civarında artmıştır.

Batı Akdeniz’de istihdam kaybı tarım sektöründen kaynaklanıyor

Bölgemizdeki istihdam kaybı tarım sektöründen kaynaklanmıştır. Bir yıllık dönemde tarım istihdamı 311 binden 278 bine gerilerken, sanayi (imalat, madencilik, enerji, su ve inşaat) istihdamı 163 binden 165 bine, hizmet istihdamı 647 binden 665 bine yükselmiştir. 2014 revizyonu öncesinde 2013 yılında sektörel istihdam; tarımda 358 bin, sanayide 151, hizmet sektöründe 606 bin düzeyindeydi, işsizlik oranı ise yüzde 7.9 düzeyindeydi. 2015 yılında Türkiye genelinde tarım istihdamında azalma yok iken, bölgemizde gerileme olması dikkat çekicidir.

Bölgemizde istihdamda Antalya'nın payı yüzde 80'ler düzeyindedir, dolayısıyla bölgesel sonuçlar, özellikle de işsizlik oranı gibi oranlar büyük ölçüde Antalya'yı yansıtmaktadır. Türkiye genelinde Suriyeli mültecilerin istihdam üzerindeki etkisinin özellikle 2014 yılı tarım istihdamındaki azalmayla görüldüğü ve 2015 yılında etkisinin daha az olduğu anlaşılmaktadır. Ancak bölgemizde 2015 yılı tarım istihdamının azalmasında bu etki belirgindir.

Antalya turizminde 2015 yılında başlayan gerileme ve asgari ücret artışının etkisi henüz rakamlara yansımamıştır. Buna rağmen işsizlik oranında artış kaygı verici bir gelişmedir.

Makro ekonomik, yerel ve sektörel önlemler hızlandırılmalı

2016 yılında Antalya'da işsizlik artışında sıçrama olması önemli kaygılarımızdan birisidir. Bugün açıklanan veriler hem makro ekonomik hem de yerel ve sektörel önlemlerin hızlanması gerektiğini göstermektedir. Özellikle turizmde istihdam destekleri konusundaki çalışma hızlandırılmalı ve sezon başlamadan açıklanmalıdır.” 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV