banner51
19 Ekim 2019 Cumartesi

8 EKİM 2019 KANAL ANTALYA ANA HABER

Kıldıran’dan kaçak sigara uyarısı

Eyüp Sabri Kaldıran: Sigara Kaçakçılığı Tekrar Artarsa Antalya Esnafı Sıkıntıya Girer!

13 Mart 2016 Pazar 17:49
Kıldıran’dan kaçak sigara uyarısı
 2015 yılında devletin kararlı mücadelesiyle  azalan sigara kaçakçılığının, bu yıl yeniden artmaya başladığını belirten Antalya Bakkallar ve bayiler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Sabri Kıldıran’dan uyarı geldi. Kıldıran “Sigara kaçakçılığının artması  durumunda yüzlerce esnaf kapısına kilit vurmak zorunda kalır” dedi.

ANTALYA- Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı  Eyüp Sabri Kıldıran güvenlik güçlerine hem teşekkür  etti, hem talep  iletti. Son dönemde Antalya’da sigara kaçakçılığının yeniden artış eğilimine girdiğini söyleyen kıldıran, “2014’te %20 olan sigara kaçakçılığı güvenlik güçlerimizin kararlı çalışması sonucu, 2015 ortalarında yarı yarıya azaldı. Fakat 2015 sonuna doğru, kaçakçılık tekrar artmaya başladı.   Kaçak sigara yerine  İkame ürün olarak ortaya çıkan   Yasa dışı açık tütün satışında  kayda değer artış olduğu söyleyen Kıldıran , 1000 kğ açık tütünün yasa dışı yollarla  satışının  devlete  253600.00 TL civarında vergi kaybı yaşamasına sebep olmaktadır. Son zamanlarda açık tütünün makaron içine doldurularak sigara şeklinde satışının yapıldığını görmekteyiz.  Üstelik  açık tütün(Kıyılmış Çuvalda) satışının hangi merciler tarafından  denetiminin yapılacağının net olarak tarif edilmediğinden sorun her geçen  büyümektedir.”  Dedi.  Bu sorun yüzünden hem Antalya hem ülkemiz kaybedecek.

Yüzlerce Esnaf Kapıya kilit vurur.

Antalya Esnafının sigara kaçakçılığından bir darbe daha yemek istemediğini  belirten Kıldıran, “Korktuğumuz başımıza gelirse, yüzlerce esnaf kapısına kilit vurmak zorunda kalacak. Esnaf bu ülkenin emniyet sübabıdır. Yetkililerden, kaçakçılığa karşı  2015’te atılan kararlı adımların  devamını bekliyoruz.  Kapısına kilit vuran her esnafımızla birlikte ortalama 5 kişinin mağdur olacağı unutulmamalıdır.” Şeklinde  konuştu.

 

Kaçağın parası teröre gidiyor.

Sigara kaçakçılığının  sadece esnafa zarar vermediğini  de sözlerine ekleyen  Antalya Bakkallar ve Bayiler Esnaf odası başkanı  Kıldıran, kaçakçıların kazandığı paranın terör örgütüne gittiğini ve ayrıca ülke ekonomisine de darbe vurduğunu  hatırlattı. Kıldıran sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara kaçakçılığı işinin arkasında terör örgütünün olduğunu herkes biliyor.  İşin bir diğer tarafı da vergi boyutudur. Esnaf sigara sattığı zaman vergisini ödüyor. Fakat kaçak sigara satışı, vergi gelirini de azaltıyor. Ülkemiz  milyarlarca lira vergi kaybı yaşıyor. Bizim bu vergilere ülke olarak çok ihtiyacımız var”        

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV