banner51
17 Eylül 2019 Salı

Gazipaşa’da uçkuna karşı biyolojik mücadele başlatıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’da sivrisinekle biyolojik mücadele başlattı.

12 Mart 2016 Cumartesi 15:18
Gazipaşa’da uçkuna karşı biyolojik mücadele başlatıldı
 Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa’da sivrisinekle biyolojik mücadele başlattı. Gölet ve sulama havuzlarına sinek larvalarını yiyen Gambusia Affinis türü balıklardan bırakıldı.

Büyükşehir Belediyesi,  sineksiz bir yaz için Antalya genelinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Her türlü imkanı kullanan ekipler kimyasal mücadelenin yanında biyolojik mücadele de yürütülüyor. Gazipaşa Çevre Sağlığı İlaçlama Birimi, su birikintisi olan yerlere, sulama havuzlarına, göletlere, bataklıklara ve tarımsal amaçlı kuyulara sivrisinek larvalarıyla beslenen Gambusia Affinis türü balıklardan bırakıyor. Sıcak ya da soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen balık, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Gambusia Affinis sivrisinek düşmanı olarak biliniyor. Bırakıldığı ortama kısa sürede uyum sağlayarak sivrisinek larvalarını yiyen balıklar yine kısa sürede üreyerek, daha çok larva tüketiyor.
ARAÇ LASTİKLERİ DE TOPLANIYOR
İkisi mühendis 30 kişilik ilaçlama kadrosuyla Gazipaşa’da hummalı bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı İlaçlama Birimi, ilçenin tüm mahallelerinde çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Biyolojik mücadelenin yanında ilaçlama ekipleri, fosseptik çukurları, kanalizasyon ve havuzları da ilaçlamaya devam ediyor. Sivrisinek, karasinek, bit, pire, kene, hamam böceği, fare ve benzeri vektör popülasyonlarının halk sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulabilmesi için mücadeleyi en üst seviyede yürüten ekipler, çevrede atıl vaziyette olan araç lastiklerini de toplayarak sivrisinek larvalarının üremesine engel oluyor. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV