banner51
17 Eylül 2019 Salı

Letonya Büyükelçisinden Başkan Topaloğlu’na Ziyaret

Ruslar Bizim Bir Parçamız

12 Haziran 2019 Çarşamba 12:48
Letonya Büyükelçisinden Başkan Topaloğlu’na Ziyaret
Letonya Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu makamında ziyaret etti.  İki ülke arasında ekonomik, ticari ve turizm ilişkilerinin konuşulduğu ziyarette, Topaloğlu’na Başkanvekili Emin Gül ve Letonya’nın Antalya Fahri Konsolosu ve meclis üyemiz Aslı Bayar Ulukapı da eşlik etti. 

Topaloğlu, ziyarette yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin de vatandaşları bir araya geldikleri sürece dostlukların artacağını söyledi. “Letonya’daki Kemeri ilçesi ile Kemer ilçemizi de kardeş şehir yapmak için gerekli işlemleri başlatacağız. Dostlukların artmasıyla birlikte iş hayatının da gelişeceğini ifade eden Topaloğlu, “Kemer’imizi tanıtmak için aracı olan meclis üyemiz Aslı Bayar Ulukapı’ya teşekkür ederim. Letonya’nın kuzeyinde Baltık Denizi kıyısında Jurmala isimli şehrin Kemeri adında bir ilçesi var. İlçemizle aynı ismi taşıyor. Bu iki ilçeyi de kardeş şehir yapmak için gerekli işlemleri başlatacağız. Bu sayede iki ülkenin vatandaşları birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulacak.” diye konuştu.

RUSLAR BİZİM BİR PARÇAMIZ
Belediye Başkanı Topaloğlu, ayrıca Rusya’da yapılacak “Türk Günleri” etkinliği yapılacağını da hatırlatarak, şöyle konuştu: 
“Bu organizasyona biz de katılacağız. “Türk Günleri” üç gün düzenleniyor ve yaklaşık 100 bin kişinin katılması düşünülüyor. Zaten bizim misafirlerimizin çoğunluğu Ruslar. Artık Ruslar bizim bir parçamız oldu. Biz onları seviyoruz. Onlar da bizi. Bu dostlukları pekiştirmek ve tanıtım atağını devam ettirmek için  belediye olarak bütün imkanlarımızı kullanıyoruz. Meclisimizde turizmci Aslı hanımın olması bizim için avantaj. Kemer’e daha fazla turist getirebilmek için her türlü tanıtımı yapmaya ve elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.”

Büyükelçi Elferts ise kendisini sıcak ve samimi şekilde misafir eden başkan Topaloğlu’na teşekkür etti. 

Geçen sene Letonya’nın 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen festivalde Antalya ve Kemer’e dünyanın 13 ülkesinden Letonyalı turistlerin geldiğini hatırlatan Büyükelçi Elferts, “Özellikle Kemer’e gelen Letonyalılar burayı çok beğendiler ve güzel ilişkiler kurdular. Doğasına hayran kaldılar ve tekrar gelmek istediklerini söylediler. 2 hafta sonra Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya’dan yaklaşık 42 işadamını Letonya’ya götüreceğiz. Bu sayede iki ülkedeki işadamları bir araya gelecek ve ekonomik ilişkiler güçlenecek. Amacımız bu yönde. Ben Türk vatandaşlarını Letonya’ya davet ediyorum. Çünkü Letonya’nın kuzeyinde Baltık Denizi kıyısında Jurmala diye bir şehrin ilçesi var. İsmi Kemeri. Kemeri ile Kemer ilçesini de kardeş şehir projesini başlatmak istiyoruz.” diye konuştu.

Ziyaretten sonra Büyükelçi Elferts, Topaloğlu’na Letonya’nın tarihini ve kültürünü anlatan iki kitap hediye etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV