banner51
17 Eylül 2019 Salı

Belediyeciliğin sınırları bu fuarda genişliyor

Akdeniz Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda, hizmetlerin sınırları genişliyor.

17 Mart 2016 Perşembe 14:11
Belediyeciliğin sınırları bu fuarda genişliyor
 Akdeniz Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Antalya City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda, belediyecilik hizmetlerinin sınırları genişliyor...

 

Yerel yönetimlere yeni hizmet ufukları kazandırmayı hedefleyen 6. City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, protokolün katılımıyla ziyarete açıldı.

Akdeniz Belediyeler Birliği’nin (AKBB) Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle ANFAŞ Expo Center’da düzenlediği fuar, 89 tedarikçi firma ile 389 yerli ve yabancı belediyelerden 1200 belediye başkanı, meclis üyesi ile bürokratlarını bir araya getirdi. Türkiye’nin dört bir yanından 40 belediyenin stant kurduğu fuara, 30 bin ziyaretçi bekleniyor.
 

Milletvekilleri de katıldı 

Aynı zamanda AKBB Başkanı olan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, açılışa katılan protokolü kapıda karşıladı. Vali Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Esat Göyük, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç, Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, ev sahibi Başkan Tütüncü ile birlikte açılış kurdelesini kesti. 

Büyükşehirler bakanlıktan büyük bütçeli 

Açılış töreninin onur konuğu Vali Türker, belediyecilik sisteminde yapılan değişiklik ile Türkiye nüfusunun yüzde 77’sinin yaşadığı coğrafyanın büyükşehir belediyesi sınırlarına girdiğini hatırlattı. Belediyelerin halkla doğrudan ilintili, hesap verebilir durumda olan birimler haline geldiğini belirten Türker, “Artık geleneksel usulleri, ahbap çavuş ilişkisi içinde yürütemeyeceğimiz de açık. Büyükşehir belediyeleri bugün bir bakanlıktan çok daha fazla bütçeyi yöneten kurumlar haline gelmiştir.” şeklinde konuştu. 

İyi belediyecilik yaşam kalitesini arttırıyor 

Yerel yönetimlerin insan yaşamının kalitesinin artmasındaki rolün önemine vurgu yapan Milletvekili Hüseyin Samani ise, yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Samani, belediye başkanlarından millet olarak en büyük beklentinin milletin değerlerini, kültürünü, inancını uygulamış olduğu belediyecilik örneği ile ortaya koymaları olduğunu vurguladı. 

Yeni ufuklar kazanıyoruz 

Bu organizasyonun giderek çok önemli bir fuar olmaya başladığının altını çizen Başkan Tütüncü, her yıl daha fazla katılımcı beklediklerini söyledi. Belediyelerin örnek çalışmalarını paylaşmak suretiyle yerel yönetimlere yeni ufuklar kazandıran bir fuar düzenlediklerinin altını çizen Tütüncü, “Ayrıca tedarikçi firmalar da yeni ürünlerini ve hizmetlerini bizlere tanıtıyorlar. Sonuçta her ikisi de yerel yönetimlerin güçlenmesini ve farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlıyor. Fuarın yanı sıra çeşitli alanlarda sempozyumlar olacak. Her yönüyle gelişen bir fuar.” diye konuştu. 

Yabancı konuklar 

Fuara Fas, Kosova, Kırgızistan, Azerbaycan, Irak, Suudi Arabistan, Umman, Pakistan, Karadağ, Makedonya, Lübnan, Filistin, Arnavutluk, Kuveyt, Kıbrıs’tan vali ve belediye başkanları katılım gösterdi. 

Yeni hizmet teknolojileri 

Tedarikçi firmalar ise, ulaşım araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş tüketim malzemeleri, kent mobilyaları, park bahçe düzenlemeleri, bahçe süs bitkileri, peyzaj, alt yapı, su, gaz, yol malzeme ve ekipmanları, arıtma sistemleri, temizlik bakım ve ekipmanları, ses ışık ekipmanları, spor tesisi, yangın, iş sağlığı ve iş güvenliği elektrik, elektronik, sağlık otomosyon, yazılım, e-belediyecilik gibi yeni ürünlerini tanıtıyor. 

Ziyaretçileri Devrim karşıladı 

Fuarın ziyaretçileri, alana girdiklerinde önce Kepez Belediyesi’nin standını gördü. Özel olarak tasarlanmış olan belediye standının içindeki Devrim otomobilinin bire bir kopyası, yerli yabancı herkesin ilgi odağı oldu. Türkiye’nin ilk otomobili olan aracın hikayesi de, 4 cephe ekranlarda gösterilen belgesel ile hatırlatıldı. 

Devrim ile hatıra fotoğrafı 

Devrim otomobili, herkesin ilgi odağıydı. Karşısına kurulan kablosuz internet bağlantılı fotoğraf makinesine otomobil ile birlikte poz veren ziyaretçiler, anında fotoğraf baskısını stant içinden aldı. Üzerlerinde isimlerinin de yazılı olduğu çerçeveli hatıra fotoğraflarını alanlar, bu hoş sürprizden memnun kaldılar.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV