banner51
17 Eylül 2019 Salı

Çanakkale ruhu Kepez’de yaşatılıyor

18 Mart Şehitleri Anma anısına Dokuma Park’a, Gelibolu’dan getirilen selvi fidanı dikildi.

18 Mart 2016 Cuma 12:12
Çanakkale ruhu Kepez’de yaşatılıyor
 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı anısına Dokuma Park’a, Gelibolu’dan getirilen selvi fidanı dikildi, Barış Mahallesi’nde ise 101. Yıl Şehitlik Fidanlığı kuruldu.

Kepez Belediyesi ve Kepez Kent Konseyi’nin ortak çalışması olan Çanakkale Türküsü Kepez’de Yükseliyor, projesi kapsamında Dokuma Park’a anı fidanı dikildi. Park alanında ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı anısına oluşturulan 101. Yıl Hatıra Bahçesi’ne dikilen selvi fidanı ve toprağı Gelibolu Evreşe’den getirildi.

Öğrencilerden Çanakkale Türküsü

Anı fidanı dikim törenine Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kent Konseyi Başkanı Abdullah Sürekli, konsey yönetim kurulu üyeleri,  belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, gaziler, Çanakkale’den gelen misafir öğrenciler, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi üyeleri katıldı.
Törende,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi korosu ve orkestrası, Telli Turna, Çanakkale İçinde ve Burası Muş’tur, eserlerinden oluşan bir dinleti sundu. .

101 Çanakkaleli çocuk Antalya’da

Başkan Hakan Tütüncü, yaptığı konuşmada Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı kapsamında belediye ve Kent Konseyi olarak farklı ve özgün bir etkinliğe imza attıklarını söyledi. Bu kapsamda 101 Çanakkaleli öğrenciyi Antalya’ya davet ettiklerini aktaran Başkan Tütüncü, “3 gün boyunca 101 öğrencimiz, Antalyalı öğrencilerimizle Çanakkale ruhunu yaşatmaya dönük etkinlikler ortaya koydular.” dedi.

Selvi ecdadın Çanakkale ruhunu hatırlatacak

Dokuma Park’ta bir ilki daha gerçekleştirdiklerine işaret eden Tütüncü, “Dokuma Park’ta, 101. Yıl Hatıra Bahçesi’ni hizmete açtık. Çok anlamlı bir ağaç dikimi gerçekleştirdik. Çanakkale Evreşe’den getirilen bir selvi ağacını, Dokuma Park’a diktik. Bu fidan Dokuma Park’ta ecdadımızın ruhunu bize her gün ama her gün hatırlatan bir hatıra bahçesi olacak.” ifadesini kullandı. 

“Şehitlerimizin hatıralarını gelecek kuşaklara aktarın”

“101 yıl önce Çanakkale’deki o amansız savaşın içerisinden hayatından vazgeçen atalarımız, 2016’da Antalya’daki öğrencilerimiz, çocuklarımız ve gelecek kuşaklar ebediyete kadar bu vatan toprakları üzerinde hür ve bağımsız, ay yıldızın gölgesinde yaşasınlar istedi.”diyen Tütüncü, törendeki öğrencilere şöyle seslendi: “O nedenle bizim onlara en büyük vefamız onların hatıralarını yaşatmak ve o hatıraları gelecek kuşaklara aktarmakla olacak. Sizlerden ricam, kendinizden sonraki Türkiye’de bu ruhu yaşatmayı, sizden sonraki kuşaklara Çanakkale ruhunu, Kurtuluş Savaşı ruhunu, milli mücadele ruhunu aktarmanızdır. Şehitlerimizin ruhu şad olsun, mekânları cennet olsun. Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı’ndaki şehitlerimize, gazilerimize, bu vatanı bize vatan kılmak için ebediyete kadar Türkiye Cumhuriyeti var olsun, diye şehit düşen bütün vatan evlatlarına Allah’tan rahmet diliyorum.”

Tütüncü’ye Gelibolu’dan Türk bayrağı

Tütüncü,  Çanakkale Türküsü Kepez’de Yükseliyor, projesinden dolayı Kepez Kent Konseyi’ne ve Konsey Başkanı Abdullah Sürekli’ye ve projeye destek verenlere, törene katılan gazilere, öğrencilere ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Korosu’na teşekkür etti.
Tütüncü’nün konuşmasından sonra selvi ağacının dikimine geçildi. Ağacın dikiminden önce Çanakkale Gelibolu’dan getirilen Türk Bayrağı, Başkan Hakan Tütüncü’ye takdim edildi. Tütüncü, öperek aldığı ay yıldızlı bayrağı, 101. Yıl Hatıra Bahçesi’ne asacaklarını kaydetti.

Selvi, Gelibolu’dan getirildi

Tütüncü, daha sonra öğrenciler ve gaziler ile Gelibolu’dan getirilen selvi ağacını toprakla buluşturdu. Fidana özsuyunu gaziler verdi. Selvi ağacının yanına Ata’ya mektup kutusu konuldu.

Barış’a Türk temalı şehitlik fidanlığı

Dokuma’ya anı fidanı dikiminden sonra Barış Mahallesi’nde oluşturulan Türk bayrağı temalı Çanakkale-Antalya 101. Yıl Şehitlik Fidanlığı’na geçildi. Tütüncü, burada diğer katılımcılarla 101 andız ağacını dikti. Çanakkale geçilmez diyip yürüyen izmir escort kızları da destek verdiler.
 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV