banner51
18 Eylül 2019 Çarşamba

Tütüncü, Dünya’nın Folklor Renklerini Ağırladı

Antalya’ya Bir Güzellik Bir Kültür Sanat Etkinliği Olarak Verelim İstedik

29 Ağustos 2019 Perşembe 20:28
Tütüncü, Dünya’nın Folklor Renklerini Ağırladı

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen folklor ekiplerini, festivalin ikinci gününde belediyenin meclis salonunda ağırladı
Kepez Belediyesi’nin farklı kültürleri bir araya getiren 5. Uluslararası Folklor Festivali başladı. Uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Kepez Belediyesi bu yılda Dünya’nın ve Türkiye’nin farklı renklerini bir araya getirdi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 4 gün boyunca renkli görüntülere sahne olacak festivalin konuk ekiplerini Kepez Belediyesi meclis salonunda kabul etti. Dünya’nın ve Türkiye'nin dört bir yanından 5. Uluslararası Folklor Festivali’ni renklendiren konuklara teşekkür eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “5 yıl önce güzel bir festival programı oluşturalım, Kepezle özleşecek güzel bir festivalin burada var olmasını sağlayalım istedik.  Kepez Türkiye'nin 81 ilinden insanların burada huzur ve barış içerisinde yaşadığı çok güzel bir parçamız, çok güzel bir şehrimiz. İşte biz de Türkiye'nin ve dünyanın farklı renklerini burada yılın belli günlerinde Antalya’ya ve Kepeze bir güzellik bir kültür sanat etkinliği olarak verelim istedik. Festivallerde 5 yıllık bir süre önemli bir süredir. Bu festivalimizi çok daha renkli, çok daha kapsamlı, çok daha geniş katılımlı ve şehre daha çok mal olmuş bir festivale dönüştürmeyi festivalimizi büyümeyi hedefliyoruz. Bu noktada yaptığımız değerlendirmeler ve bu yılki çalışmalarımızla inanıyorum ki; önümüzdeki yıl daha renkli, daha başarılı bir  festivale imza atacağız. “ dedi.
Şehrimiz çok daha fazla hissedecek
“Biz inanıyoruz ki; yerel kültürü,  yerel kültürü yaşatmayı ve yerel kültürün ulusal bazda marka haline getirmeyi çok çok önemli görüyoruz ve önemsiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü,  “Evrenselleşmenin yolunun da yerellikten geçtiğini inanıyoruz. Yerel kültürlerin güç kazanması aynı zamanda ulusal ve evrensel markaların doğmasına da katkı sağlayacaktır. Ulusal ve evrensel markalarda ülkelerine ve şehirlerine çok farklı anlamlar kazandıracaktır. Düzenlediğimiz semt etkinliklerini ve festivalleri Kepez'in dört bir yanında hemşehrilerimizin hissetmesi önemli bir gelişmedir. İnşallah önümüzdeki yıl Uluslararası Folklor Festivali’ni şehrimiz çok daha fazla hissedecek. “ diye konuştu.
Sevginin dili Kepez’i selamladı
5. Uluslararası Folklor Festivali’ni bu yıl 11 yerli, 8 yabancı olmak üzere toplam 19 ekibin,  570 kişiyle renklendirdiğini belirten Başkan Tütüncü, festival açılışını da değerlendirdi. Tütüncü, “Festival açılış kortejimiz çok güzeldi. Mehmet Akif Caddesi Dünyanın ve Türkiye'nin rehberi sevginin dili ile Kepezi selamladı. Bize uzanan dost ellerine, sevgi dolu kalplere, heyecanımızı paylaşan yüce gönüllere çok çok teşekkür ediyorum. “ dedi.
Folklor festivalleri çok önemli
Folklor Festivallerinin sevgi dilinde topluma egemen kılmak noktasında çok çok önemli olduğuna da değinen Başkan Tütüncü, “ Biz sevginin dili ile konuşmalıyız, biz birbirimize sevginin dili ile hitap etmeliyiz. Böyle yaptıkça gönül kapılarının sonuna kadar açılacağına inanmaktayız. Bugün ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey ülke içerisinde milli birliğimiz ve beraberliğimizdir. Milli birlik ve beraberliğimiz için unutulmaması gereken önemli nokta; yumuşak sözden, tatlı dilden ve güler yüzden geçmektedir. Sevginin dilini gösteren şeylerden bir tanesi de halk danslarıdır. Bu Festival inanıyorum ki; aynı zamanda sevgimizi de büyütecek, birbirimize sevginin dili ile hitap etmemizi sonuçlayacak, işte bu yanıyla çok anlamlı. Biz sevginin dili ile konuşmaya, gönüllere hitap etmeye devam edeceğiz. Kalpler kazanmaya, yeni gönül yolları yapmaya devam edeceğiz. Bir şehre yollar yapabilirsiniz, ışıltılı projeler yapabilirsiniz, kocaman kocaman yatırımları hayata geçirebilirsiniz. Bunları bütün belediyeler bilir. Önemli olan şey, gönül yolları yapabilmektir. Bu dünyada en mutlu kişi gönül fethedendir. Biz folklor festivalimizle gönüller kazanmaya, kalpler fethetmeye devam edeceğiz. Sevgimiz, kardeşliğimiz,  birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. Biz saygıyı ve sevgiyi merkeze alarak yol yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.
Tütüncü’den konuklara hediyeler
Başkan Tütüncü, konuşmasının ardından festivale katılan konuk ekiplere ve emeği geçen katılımcılara plaket ve hediyeler verdi. Farklı yöre ve kültürlerin, geleneksel oyunlarının sergilendiği 5. Uluslararası Folklor Festivali, 4 gün devam edecek. Ekipler, festival süresince Kepez’in farklı noktalarında gösteriler gerçekleştirecekler. Farklı yöre ve kültürlerin geleneksel oyunlarının sergileneceği festival, 31 Ağustos Cumartesi günü Kepez Kent Meydanı’nda düzenlenecek gala ile sona erecek.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV