banner51
17 Eylül 2019 Salı

Konyaaltı’nda 550 konteyner yer altına alındı

Konyaaltı Belediyesi, “Yer Altı Çöp Konteyneri Projesi”yle, konteynerlerin büyük bir bölümünü yerin altına aldı.

15 Mart 2016 Salı 13:04
Konyaaltı’nda 550 konteyner yer altına alındı
 Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen “Yer Altı Çöp Konteyneri Projesi”ni bir adım daha ileri taşıyan Konyaaltı Belediyesi, bu konteynerleri kendi atölyelerinde üretiyor.

Konyaaltı Belediyesi, “Yer Altı Çöp Konteyneri Projesi”yle, konteynerlerin büyük bir bölümünü yerin altına aldı. Şu ana kadar 250 ayrı noktada 550 konteyner yer altına alınırken bu projeyle hem tasarruf sağlanıyor, hem de görüntü kirliliğinin önüne geçiliyor.

Yeraltı çöp konteyneri sistemini kısaca şöyle özetleyebiliriz: Kentin uygun yerlerine çukur açılıyor, içine konteyner yerleştiriliyor ve üstü kapatılıyor. Çukurun üstüne, alttaki konteynerle bağlantılı olacak şekilde, bir kapak yerleştiriliyor. İnsanlar ayağı ile basarak çöp bidonunu açıyor içine çöplerini atıyor. Konteyner dolunca bir kamyon gelip, genellikle vinç yardımıyla alttaki konteyneri boşaltıyor. Böylece çöpler birkaç dakika içinde, bu kadar pratik ve temiz şekilde toplanıyor. Üstelik yeraltı konteynerleri, yerüstünde yaygın kullanılanlardan dört kat daha fazla çöp alıyor. Böylece kent sakinleri çöp kokusundan ve görsel kirlilikten de kurtuluyor.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, öncelikli olarak okul ve kamu kurumları çevresinde bulunan konteynerlerin tamamını yer altına aldıklarını kaydetti. Nüfusun yoğun olduğu sitelerde sayıca fazla olan konteynerlerin görüntü kirliliği oluşturduğunu bildiren Başkan Böcek, nüfus yoğunluğu fazla olan site ve mahallelerde konteynerleri yer altına aldıklarını ifade etti. Yer altı çöp konteynerlerini kendi atölyelerinde ürettiklerini ifade eden Başkan Böcek, bu sayede tasarruf ettiklerinin de altını çizdi. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV