banner51
17 Ekim 2019 Perşembe

8 EKİM 2019 KANAL ANTALYA ANA HABER

Konyaaltı’nda Adım Adım Fasulye Şenliğine

Konyaaltı Belediyesi, Çandır Fasulyesi Üretimine Hayat Verdi

02 Temmuz 2019 Salı 18:51
Konyaaltı’nda Adım Adım Fasulye Şenliğine
Yarbaşçandır Mahallesi’nde 5 bin metrekare tarlada Çandır fasulyesi üretimi yapan Konyaaltı Belediyesi bu yıl da ekim çalışmasını tamamladı
Yarbaşçındır Mahallesinde mülkiyeti Belediyeye ait olan 5 bin metrekare tarlada Çandır fasulyesi yetiştiren Konyaaltı Belediyesi, ekim çalışmalarına başladı. Ülkemizde üretimi neredeyse durma noktasına gelen Çandır fasulyesine yeniden hayat veren Konyaaltı Belediyesi, fasulyenin patent alımı noktasında da sona gelindiğini duyurdu.

ÇANDIR FASULYE ÜRETİMİ ARTTI
Belediye olarak Çandır fasulyesi üretimini önemsediklerini dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Park Bahçeler Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisleri tarafından en verimli ürün elde edilecek şekilde tarlada ekim çalışmalarına başladıklarını söyledi. Semih Esen, ilk olarak traktörle sürülen ve ardından da fasulye ekimi yapılan tarladan ortalama 500 kilo ürün elde etmeyi planladıklarını kaydetti.

ÇİFTÇİMİZİ TEŞVİK EDİYORUZ
Başkan Semih Esen, “Kurufasulyenin en önemli türlerinden biri olan ve ismini de Yarbaşçandır Mahallemizden alan Çandır fasulyesi ülkemizde yok olma noktasına geldi. Konyaaltı Belediyesi olarak iki yıldır hem çiftçimizi teşvik etmek, hem de bu değerimizi yaşatmak adına kendi tarlamızda Çandır fasulyesi üretimi yapıyoruz. Elde ettiğimiz ürünü de Çandır Fasulye Şenliğinde yemek olarak hemşehrilerimize ikram ediyoruz. Bunun yanısıra da Çandır fasulyesi patentini almak istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız da son aşamaya gelmiş durumda.” diye konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV