banner51
21 Eylül 2019 Cumartesi

Belediyeye Haciz! Muratpaşa'dan hacze itiraz...

Muratpaşa Belediyesi bir basın açıklaması yaparak yapılan hacizlerle ilgili kamuoyuna bilgi sundu.

22 Mart 2016 Salı 16:33
Belediyeye Haciz! Muratpaşa'dan hacze itiraz...
Haciz şoku yaşayan Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "KAMUOYUNUN DİKKATİNE

 

Antalya Belediyesi dönemi ve sonrasında yapılan imar planlarında, ortak kullanım alanları için, arazilerin yüzde 30’unun ayrılması, yüzde 30’luk dilim içinde park, okul yeri vs. gibi ortak kullanım alanlarının çözümlenememesi, bu nedenle; vatandaşın kişisel mülkiyetinde olan yerlerin kısmen ortak kullanım alanına dönüştürülmesi durumu gerçekleşmiştir. 

Bunun sonucu olarak, kentimizde de çok sayıda örneği olduğu üzere; 80 kişinin mülkiyetinde park, 60 kişinin mülkiyetinde spor alanı, 40 kişinin mülkiyetinde okul yeri gibi durumlar doğmuştur. 

Buralarda hissesi olan vatandaşların, kamulaştırmasız el atma nedeniyle açtıkları davalar geçmiş dönemlerden bugüne aktarılmıştır. 

Bu tip davalar için Kamulaştırma Kanunun geçici 6. Maddesi uyarınca yıllık bütçemizin yüzde 2’si oranında kaynak ayırmış bulunmaktayız. Sözkonusu kanuna göre; bir belediye, kamulaştırma bedeli olarak, yıllık bütçesinin yüzde 2’sini aşan miktarı ödemekten imtina edebilir. 

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’nin, aleyhimize yorumlanabilecek bazı kararlarını, fırsat bilen bir kısım avukatlar, icra müdürlüklerini yanlış işlem yapmaya zorlamakta, bugün belediyemizde gerçekleştiği gibi kamu hizmetine tahsisli malların haczedilmesi gibi durumlar doğurarak, bizi ödeme yapmaya zorlama gayreti içine girmektedirler. 

Birkaç gün önce belediyemize gelen, bir haciz heyeti haksız hacizler yapmış, belediyemizce, bu hacizlere karşı dava açılmış, işlemi yapan icra memuru Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edilmiştir. Bugün aynı alacakla ilgili olarak hacze gelinmiş, gerekli itirazlar yapılmış olup, yarın bu işleme karşı da dava açılacak, gerektiğinde icra memuru Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edilecektir. 

Yasal zorunluluk ortaya çıktığı takdirde; belli bir ödeme planı çerçevesinde, zamana yayılarak, bu borçların ödenmesi yoluna gidilecektir. 

Bu esnada; ani ve zorlayıcı hacizler gerçekleşebilecekse de, bu işlemlere karşı en etkin şekilde yasal yollara gidilecektir. 

Makam aracımızı da haczetseler, Muratpaşalının 1 lirasını haksız yere hiçkimseye ödememeye kararlıyız. 

Kamuoyunun bilgilerine." Denildi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Başarılı Antalya İl Başkanı Sizce Hangisi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV